/
/
/
Bőröndmúzeum

Bőröndmúzeum

Bőröndmúzeum - Utazás a pénz körül

Bőröndmúzeum foglalkozások célja

A Bőröndmúzeum-Utazás a pénz körül pénzügyi ismeretterjesztő kezdeményezés célja, hogy járuljon hozzá az MNB-EduLab Kompetencia Központ Nonprofit Kft. stratégiai céljainak megvalósításához: az oktatási rendszerben elérhető diákok számára biztosítsa a múzeumpedagógia eszköztárát felvonultatva az általános pénzügyi ismeretek korszerű, játékos, interaktív pedagógiai módszerekkel történő terjesztését, valamint az ingyenesen látogatható Pénzmúzeum aktív népszerűsítését.

A program során fontos szempont, hogy a hátrányos térségek, fővárostól távol eső kistelepülések tanulóihoz is eljussanak a szükséges ismeretek, hogy minden gyermek megismerhesse az alapvető felkészültséghez szükséges pénzügyi információkat.

Közvetett célja a Nemzeti alaptanterv állampolgári ismeretek tantárgy gazdasági-pénzügyi ismeretkörének – a gazdasági-pénzügyi fenntarthatóság, a fogyasztói és pénzügyi tudatosság – elsajátítása érdekében a téma szakszerű bemutatása általános iskolák felső tagozatán, illetve középiskolákban. Az MNB-EduLab küldetése ezen a ponton találkozik a nemzeti köznevelésről szóló törvény és a Nemzeti alaptantervben megfogalmazott nevelési célok megvalósításával, miszerint a jövő generáció mind családjában, mind pedig alkalmazotti létében, vagy vállalkozóként gazdasági, pénzügyi döntéseihez felkészült, pénzügyileg tudatos, felelős állampolgár legyen.

A Pénzügyi tudatosság fejlesztésének nemzeti stratégiája tartalmazza a köznevelés rendszerén belüli valós pénzügyi edukáció megteremtését, erősítését, általánossá tételét, a pénzügyi ismeretterjesztés egyre hangsúlyosabb szerepét a köznevelésben.

Hol tartunk foglalkozásokat

A program 2023 őszi indulása óta Magyarország valamennyi vármegyéjébe és Budapestre is eljutott már. Nagyvárosok általános iskoláiban, középiskoláiban, valamint hátrányos helyzetű térség általános iskoláiban is tartottunk foglalkozásokat.
Érdeklődése esetén várjuk jelentkezését a borondmuzeum@mnb-edulab.hu email címen.

Kiknek és miről szól a foglalkozás

Az általános iskolák foglalkozásainak témái:
3-4. évf.:
Bankjegybiztonság, bankjegyismeret
5-6. évf.:
Családi költségvetés
Korszerű pénzkezelés
Bankjegybiztonság, bankjegyismeret
7-8. évf.:
Családi költségvetés
Korszerű pénzkezelés
Bankjegybiztonság, bankjegyismeret

A középiskolai foglalkozások témái:
9-10. évf.:
Családi költségvetés
11-12. évf.:
Monetáris politika
Bankrendszer, hitelezés

Útmutató a videó tanórai alkalmazásához

A mintaóra a Korszerű pénzkezelés témát dolgozza fel 7. osztályos diákokkal.

A téma önálló feldolgozásához a mellékelt prezentációs anyagot célszerű alkalmazni, amely vezeti az órát és megmutatja azokat a kellékeket is, amelyeket az órán a diákok használnak.

Fontos tudni, hogy a bankok folyamatosan bővítik kínálatukat, így az órai beszélgetések során a diákok olyan tapasztalatot is behozhatnak a tanórára, amelyet a tananyag nem említ, vagy az órát tartó tanár esetleg nem ismer.

Napjainkban már a legtöbb magyarországi bank lehetővé teszi az online számlanyitást.

A korábbi gyakorlattól eltérően már vannak olyan hiteltípusok is, amelyet online lehet intézni.

Szóba kerülhetnek nem bankként működő pénzügyi szolgáltatók. Ezek esetében kulcskérdés, hogy határon átnyúló (külföldön bejegyzett) szolgáltatóként működnek-e, mert ez esetben nem tartoznak a magyar bankfelügyelet alá, elszámolási viták magyarul nem intézhetőek és a betétbiztosítási védelem sem vonatkozik a náluk elhelyezett pénzbetétekre.

A mintaóra filmjében található a Pénzmúzeum egyik installációja, az internetes vásárlás modellje, amely a webshopos árurendelés pénzügyi és információs folyamatát modellezi. Értékes tapasztalat a kisfilm akár önálló megtekintése és közös, tanórai elemzése.

A 7. osztályos tanulók az alábbi tanórai kelléket használták: