10 korona hadifogolytábori szükségpénz

Előoldalon CSAKIS A FOGOLYTÁRBORBAN ÉRVÉNYES – CS. ÉS K. HADIFOGOLY-TÁBOR – SOPRONNYÉK – TÍZ KORONA – EZ ÖSSZEG EGY RÉSZÉT KÉPEZI A HADIFOGLYOK RÉSZÉRŐL A TÁBORPARANCSNOKSÁGNÁL LETÉTBE HELYEZETT VAGYONNAK – SOPRONNYÉK, 1916, JÚNIUS 16. felirat, alul büntetőzáradék, hitelesítők titulusa és aláírása, Osztrák-Magyar Monarchia címere. Hátoldalon ugyanezen információk német nyelven szerepelnek. Az I. világháború hadügyi kiadásai miatt az Osztrák-Magyar Monarchia különösen nehéz anyagi helyzetbe került, melyet a hadifogoly-táborok fenntartása külön tetézett. Erre megoldásként a Császári és Királyi Hadügyminisztérium ún. tábori szükségpénzeket vezetett be, vagyis a hadifoglyoktól elkobzott pénzértékekért cserébe koronára vagy fillérre átváltott szükségpénzt adtak. Az ilyen, elvileg letéti pénzeket a háború után szabadon bocsátott katonák visszakapták volna, ez azonban csak ritka esetben történt meg, az így befolyt összeg nagy részét ugyanis a hadsereg a háborús kiadásokra költötte el. A foglyok hivatalosan csak táboron belül használhatták a tábori pénzeket, fizetésüket is ebben kapták, azonban sokszor a civilekkel való érintkezés során is felhasználtak ezeket. A bankjegy egy-egy oldala magyar és német nyelvű, a grafikát a Globus Műintézet és Kiadóvállalat nyomdája készítette.

Részletes adatok

Kibocsátó