/
/
Podcastok

Podcast

Különleges történetek, érdekességek a pénz világából. Légy képben! Töltődj fel tudással a Pénzmúzeum podcast csatornáján!
6 találat a(z) 37 találatból

Vinkó József: Forradalmi hevület a reformkor kávéházaiban

Vinkó Józseffel az apropót a nemzeti ünnephez igazítottuk, témánk a Pénzmúzeum kávéházi terében mi más lehetne, mint a forradalmi kávéházak, illetve a reformkor gasztronómiája. A reformkorban, ha valami, úgy a változás biztosra vehető volt. Az öntudatra ébredt nemzet táplálkozásában is felvett új szokásokat. Sétáljunk egyet képzeletben a reformkori Pest-Budán, utazzunk el vidékre, lessünk be az írók-költők, a szegény emberek és az arisztokrácia konyháira, hogy kiderüljön, milyen ételek adtak muníciót a forradalmi hevülethez. Utunk izgalmasnak ígérkezik: bepillantunk a tsemegecsinálók műhelyeibe, szót ejtünk a Laczikonyhákról és a Duna vizéről, ami akkor még iható volt. Szemrevételezzük a kor híres kávéházait, az abban folyó szellemi életet. Mustráljuk kicsit az étlapot, szót ejtünk Petőfi, Arany, Jókai, Széchenyi hasáról. Egy olyan korban teszünk sétát, amikor a fennszolgáló legényből, étnökből pincér, a kelnerájosból borász, a lakomározásból lakma, majd lakoma, az étkiványból étvágy lett. A reformkor óta reggel nem reggelezünk, este nem estelezünk, hanem reggelizünk és vacsorázunk, és ma már nem azt kérdezzük asztaltársunktól, hogy na, hogyan smakovál a pecsenye, hanem azt: hogy ízlik? Izgalmas kor volt ez. Ahogy Széchenyi mondta: „Csak ott mennek a dolgok jól, ahol például a szabó, a szappanos, a cukrász mind meg van győződve arról, hogy az ő mesterségétől és üzletétől függ az állam boldogsága.”

Bartha Lajos: Így nyúlnak oda a pénzünkért – az online banki csalások trükkjei

Kapott már a telefonjára kéretlen üzeneteket teljesen indokolatlan időpontban, külföldi számról, amiben rossz magyarsággal arra kérik, haladéktalanul lépjen kapcsolatba a bankjával egy teljesen fals webcímen? Történt hasonló Önnel a közösségi média felületein, netán próbálták egy, a postaládájába hulló levélen keresztül rávenni ilyesmire? Ellenállt a kérésnek vagy követte az utasításokat és megrövidítették a csalók? Ha ez utóbbi, nem Ön az egyetlen. Magyarországon naponta körülbelül 75 millió forint vándorol a kiberbűnözők számlájára, mondjuk épp az Önéről. A kártétel éves szinten milliárdokban mérhető. Az online banki csalások ugyanis szintet léptek Magyarországon. Míg évtizedekkel ezelőtt az utcai, majd a szervezett bűnözés dívott, mostanra a csalások, a vagyon elleni cselekmények, ezen belül pedig az információs rendszer felhasználásával elkövetett online csalások száma ugrott meg drasztikusan. Ezek során a bűnelkövetők pszichológiai manipulációval tévesztik meg a felhasználókat, vagyis megszerzik a fizetési azonosítójukat, így tudnak belépni az internetbankjukba vagy akár a bankkártyájuk terhére vásárlásokat indítani. Hogyan finomodnak a módszerek, miként ne váljunk áldozattá, mit tegyünk, ha kiürítették a bankszámlánkat, bízhatunk-e a bankunktól kártérítésben, érdemes-e inkább párnacihában tartani a pénzt?
6 tétel a(z) összesből (37)