
Véget ért a Hunyadi sorozat, egy igazán epikus záró epizóddal, mi pedig jelentkezünk az utolsó részek kibeszélőjével.
A várnai vérfürdő és az interregnum
1444. november 10-én az I. Ulászló és Hunyadi János vezette keresztes sereg Várna mellett megütközött II. Murad szultán hadaival és pusztító vereséget szenvedett. A csatában veszítette életét I. Ulászló magyar király is, mindössze 20 esztendős korában, így az ország uralkodó nélkül maradt. A gyermek V. László ekkor gyámja, III. Frigyes udvarában „vendégeskedett”, aki a magyar nemesség többszöri kérése ellenére sem engedte el gyámfiát. Törvényes király hiányában, az országban közel 2 éves interregnum köszöntött be, mely természetesen a pénzverésre is hatást gyakorolt. Eleinte, az uralkodása utolsó évében, 1444-ben I. Ulászló által veretett denárt azonos minőségben verték tovább, azonban az előlapi köriratból elhagyták a király nevét, és mindkét oldalon a hátlapi köriratot alkalmazták. Az 1445. áprilisában összehívott országgyűlés határozatának értelmében az ország kormányzása, így a pénzverés is 7 főkapitány kezébe került, azonban ez nem azt jelentette, hogy a főkapitányok mindegyike pénzt veretett volna. Az országgyűlés úgy határozott, hogy az aranyforintok verésének jogát továbbra is a királynak tartja fent, így azok kibocsátása az interregnum alatt szünetelt. Ugyan akkor az ország minden működő pénzverdéje egységes pénzeket, úgynevezett „interregnum denárokat” és a váltópénzként „interregnum obulusokat” bocsátott ki. Ezzel ideiglenesen, de megszűnt az I. Ulászló uralkodása alatt fennálló párhuzamos pénzverés gyakorlata és az ország pénzverése újra egységessé vált.
Hunyadi János kormányzósága
Az 1446. márciusában tartott országgyűlés úgy határozott, hogy V. Lászlót Magyarország törvényes, választott királyának tekintik, nagykorúságáig pedig kormányzót választanak Hunyadi János személyében. Amennyiben pedig III. Frigyes továbbra sem engedi el őt, úgy fegyveres erővel fogják királyukat kiszabadítani. Hunyadi János, mint kormányzó, a királyokat megillető pénzverési jogosultságokkal rendelkezett, így a denárok verése mellett közel két év kihagyás után újra indulhatott a magyarországi aranypénzverés. Hunyadi aranypénzét immár saját nevére, kormányzói címére verethette. A főverdén, Budán kívül ekkor csak a keleti országrész verdéiben folyt pénzverés a kormányzó számára. A körmöci és a kassai kamara továbbra is Giskra kezén volt, aki Hunyadi kormányzóvá választását követően visszatért különutas pénzveréséhez és újra V. László nevére verette pénzeit, míg a déli kamarák a török fenyegetés miatt már jó ideje nem üzemeltek. Hunyadi 1453 január 30-ig volt Magyarország kormányzója, azonban V. Lászlótól számos nagy hatalommal járó tisztséget és rangot kapott. A Magyar Királyság főkapitánya lett, ezzel együtt ő lett a „ királyi jövedelmek kezelője” is valamint Beszterce város örökös grófja címet kapta meg kormányzói tevékenysége és sikeres háborúi elismerése képpen. Az örökös grófi címmel együtt a család címere is kibővült, a „hollós címert” az uralkodó egy koronát a kezében tartó vörös oroszlánnal bővíti ki. Az új címeralak Hunyadi Jánost szimbolizálja, aki a király kiskorúsága idején a koronát az ellenségtől saját vére árán védelmezte, majd kormányzóságról való leköszönésével a koronát és a vele járó hatalmat átadja az uralkodónak.
Hunyadi János kormányzó aranyforintja

Hunyadi már erdélyi vajdaként is nagy befolyással volt a pénzverésre, sőt pénzverési joggal is rendelkezett, saját nevére saját jogán azonban csak kormányzósága idején verethetett pénzt. Aranyforintjait a megszokott és változatlan minőségben verette, melyek közül 2 típust ismerünk. Mind a kettő a Nagybányai verdében készült, egyiken a négyosztatú pajzs második negyedében a királyi kettőskereszt, míg a másikon a koronát a fején viselő cseh oroszlán látható.
A Pénzmúzeum ingyenesen megtekinthető állandó kiállításán is szerepel egy, a kettős keresztet ábrázolós típusból. Az érme előlapján négyelt címerpajzs látható, az első és a negyedik mezőben sávok, a második mezőben kettőskereszt, a harmadikban pedig Hunyadi-holló. A körirat kettős gyöngyökben: „+ IOhAnES D h W R VNGARIE GV” feloldása: Johannes de Hunyad Wladislaud Regis Hungariae Gubernator, vagyis: Hunyadi János, László magyar király kormányzója. A hátlapon Szent László alakja látható, nyitott köpennyel. A köpeny alatt látható ruházatnak díszes gombjai vannak, emellett díszes övet is visel. Jobb kezében rövid nyelű bárdot, a baljában pedig országalmát tart. A fején korona, körülötte pedig glória látható. Jobb keze alatt látható Nagybánya verdejele: N. A hátoldalon a körirat: „S LADISL – AVS REX” feloldása: Sanctus Ladislaus Rex, vagyis Szent László király.
További híreink
Összes hírMájus 22-én már a megszokott nyitvatartással várjuk a kedves látogatóinkat.
A Kávéházi beszélgetések a 13. vendége Dr. Bódai Dalma és Harkácsi Gábor volt. Az előadás már Podcast formájában is elérhető.
A Kávéházi beszélgetések a 12. vendége Bagi Tamás volt. Az előadás már Podcast formájában is elérhető.
Megértésüket köszönjük!
Május 22-én már a megszokott nyitvatartással várjuk a kedves látogatóinkat.
A Kávéházi beszélgetések a 13. vendége Dr. Bódai Dalma és Harkácsi Gábor volt. Az előadás már Podcast formájában is elérhető.
A Kávéházi beszélgetések a 12. vendége Bagi Tamás volt. Az előadás már Podcast formájában is elérhető.
Megértésüket köszönjük!