Népmesei tematikával várta a Pénzmúzeum a kutatókat Benedek Elek születésnapján

Nyitástól késő estig óriási népszerűségnek örvendtek a Pénzmúzeum programjai az idei Kutatók Éjszakáján. A szeptember 30-ára, vagyis épp a népmese napjára eső rendezvényre a múzeum egy különleges meglepetéssel is készült: ekkor mutatták be a magyar népmeséknek dedikált emlékérmesorozat legújabb darabját. Ráadásul a Pénzmúzeum látogatóinak száma – alig fél évvel a nyitás után – a rendezvénysorozat napján érte el az ötvenezret.
A Kutatók Éjszakája egy Európa-szerte megrendezett ingyenes eseménysorozat, melynek célja a tudomány népszerűsítése és a legérdekesebb kutatási eredmények bemutatása. A rendezvénysorozathoz csatlakozó intézmények szórakoztató, inspiráló előadásokon és játékos programokon keresztül adnak bepillantást a legkülönbözőbb tudományterületek titkaiba – ezzel is bővítve a közönség ismereteit, és felkeltve az érdeklődést a tudományos pályák iránt.
A Pénzmúzeum egyik különlegessége, hogy számos eltérő tudományterület ismereteit, szempontjait összesíti, épp ezért a Kutatók Éjszakáján is rengeteg különböző témájú program várta az érdeklődőket. A pénzt, mint központi témát a látogatók így nemcsak közgazdasági, hanem numizmatikai, kulturális vagy épp pszichológiai irányból is megvizsgálhatták, és rácsodálkozhattak arra, milyen végtelenül sokszínű ismeretanyag kapcsolódik a fizetőeszközök múltjához, jelenéhez és jövőjéhez.
A Pénzmúzeum szakmai csapata számára az érmék mellett a kulturális örökségünkhöz tartozó kincsek megóvása is a fő célkitűzések közé tartozik. Mivel a rendezvény idén épp Benedek Elek születésnapjára esett – mely egyben a magyar népmesenapja –, a szervezők egy különleges meglepetéssel is megörvendeztették a látogatókat: A Magyar Nemzeti Bank kifejezetten erre az időpontra időzítette a Magyar Népmesék rajzfilmeknek dedikált emlékérme-sorozat legújabb darabjának kibocsátását. A „Király kis Miklós” emlékérme bemutatásához a Kutatók Éjszakáján egy kerekasztal-beszélgetés is kapcsolódott, melyben Horváthné Rudolf Teréz, a Magyar Pénzverő Zrt. vezérigazgatója, Jankovics Marcell özvegye, Rubovszky Éva és az érmét tervező iparművész, Vékony Fanni vett részt.
A különleges apropó alkalmából a rendezvény kisgyerekeknek szóló programjai is a népmesék világához kapcsolódtak: többek között mesepedagógus tartott foglalkozást a szegénység, a gazdagság, a pénz és a pénztelenség témáiról. A nagyobbak ezzel párhuzamosan érdekes pénzügyi és numizmatikai szakmai előadásokon vehettek részt, többek között megtudhatták, mi védte a korai bankjegyeket a hamisítástól, és akár arra is lehetőségük nyílt, hogy a röntgen fluoreszcencia spektroszkópia (XRF) segítségével megállapítsák, hogy egy magukkal hozott tetszőleges érme pontosan milyen ötvözetű fémből készült.
A színes érdekességek mellett a látogatók számos olyan program közül is választhattak, melyek a mindennapok pénzügyi kérdéseiben segíthetnek hozzá a tudatosabb, átgondoltabb döntésekhez. Egy pszichológiai hátterű előadás például azt világította meg, milyen hatással vannak személyiségjegyeink a pénzügyekre, de azok is fontos információkhoz juthattak, akiket a kriptovaluták világa érdekel, vagy akik szeretnének jobban odafigyelni megtakarításaik biztonságára a digitális világban.
A rengeteg érdeklődőt vonzó rendezvénysorozat napja mindezek mellett azért is volt különleges a Pénzmúzeum számára, mert a múzeum látogatóinak száma a Kutatók Éjszakáján, alig fél évvel a március 15-ei nyitás után érte el az ötvenezres számot.
Fantasztikus dokumentáció jutott a Pénzmúzeum birtokába. Egy III. kerületi tetőtérben lapultak a kincsek.
A Magyar Nemzeti Bank történetében hősies helytállásra példa az Aranyvonat története, ami bővelkedik krimibe illő fordulatokban.
Csák János kulturális és innovációs miniszter kapta az idei Wekerle nagydíjat.
Interjú Szász Attila filmrendezővel
Fantasztikus dokumentáció jutott a Pénzmúzeum birtokába. Egy III. kerületi tetőtérben lapultak a kincsek.
A Magyar Nemzeti Bank történetében hősies helytállásra példa az Aranyvonat története, ami bővelkedik krimibe illő fordulatokban.
Csák János kulturális és innovációs miniszter kapta az idei Wekerle nagydíjat.
Interjú Szász Attila filmrendezővel