Érdekesség a bankjegyeinkről

2023. február 22.
3 perc olvasás
kezmuves-foglalkozas-februar23-fb.png

Egy pénztárca művészeti alkotások gyűjtőhelye. A papírpénzek amellett, hogy grafikusan gyönyörűek, a hamisítás megakadályozása miatt számos biztonsági elemmel felruházva kerülnek forgalomba. Tudj meg minél többet a papírpénzekről és azok biztonságáról.

A bankjegyek előoldalán a magyar történelem kimagasló személyiségeinek arcképei láthatók, a bankjegyek hátoldalán e személyekhez kapcsolódó történelmi helyszínek jelennek meg.

• Az ötszázforintoson II. Rákóczi Ferenc ismert Mányoki-ábrázolásához a sárospataki vár látképe párosul.

• Az ezerforintos előoldalán Hunyadi Mátyás portréja, személyéhez kapcsolódóan a bankjegy hátoldalán a visegrádi reneszánsz palota egy részlete, a Herculeskút látható.

• A kétezer forintoson Bethlen Gábor jelenik meg, aki a bankjegy hátoldalán tudósai körében látható.

•  Gróf Széchenyi István arcképéhez az ötezer forintos bankjegyen a nagycenki Széchenyi-kastély épülete társul.

•  A Szent Istvánt ábrázoló tízezer forintos bankjegy hátoldalán Esztergom

látképe tűnik fel.

• A húszezer forintoson a „haza bölcsére”, Deák Ferencre emlékezünk. A bankjegy hátoldalán a régi képviselőház látható.

E neves államférfiak többsége jelentős szerepet játszott a magyar pénzkibocsátásban is. Szent István indította el a magyar pénzverést, Hunyadi Mátyás idején kezdődött el a később híressé vált Madonna-motívum ábrázolása pénzeinken. II. Rákóczi Ferenc verette a híres libertas rézpénzt, Bethlen Gábor uralkodása pedig a magyar pénztörténet legszínesebb fejezete.

A bankjegypapír a nulladik életfázisában fehér, alapanyaga hosszú szálú gyapot, ami a ropogósságát biztosítja, mérete 154 mm x 70 mm. A bankjegyek nemcsak esztétikai értékkel bírnak, de számos biztonsági elemet is tartalmaznak.

Ha érdekel, mi a szerepe a papírpénzen a hologramfóliának, a színváltó nyomatnak, hol helyezkedik el a biztonsági szál, mi a mikroírás vagy a vakjel, ismerd meg lépésről-lépésre a bankjegygyártás folyamatát. Tudd meg, mitől több ez, mint egy papírdarab, és tervezz saját fizetőeszközt február 23-án, csütörtökön 15 és 18 óra között. Ha pedig a kiállításunkat is megnézed, a saját arcképes bankjegynyomtatást se hagyd ki!

Gratulálunk BankCode országos versenyünk legjobbjainak!

Kedden zajlott BankCode országos tanulmányi versenyünk Szuperdöntője a Pénzmúzeumban.

2024. március 27.
Kiállítás a pályaművekből

„Élményeim a Pénzmúzeumban” címmel az általános iskolák alsó és felső tagozatos diákjai számára pályázatot írtunk ki 2023 novemberében.

1 perc olvasás
A lengyel pénzverde UFÓ alakú fizetőeszköze üstökösként tört be a numizmatikai piacra

Megszületett a világ első lebegő fizetőeszköze

3 perc olvasás
Ünnepi nyitvatartásunk

A tavaszi szünet idején is számos kézműves foglalkozással várjuk a kisgyermekes családokat.