Elindult az MNB blokklánc technológiát használó új platformja, a Pénzmúzeum mobilapplikáció

2022. május 18.
3 perc olvasás
Mobil felhasználó

A Múzeumi világnapon a Magyar Nemzeti Bank új mobilapplikációt indít, mely a Pénzmúzeum játékos és szakmai tartalmakkal rendelkező mobil felületeként, valamint digitális érmeregiszterként is funkcionál majd. A magyar jegybank az innovatív kezdeményezés keretében egy privát blokklánc alapú dedikált NFT (Non-Fungible Token, ún. nem helyettesíthető token) platformot hozott létre, ami világszinten is újdonságnak számít.

A Múzeumi világnapon a Magyar Nemzeti Bank elindította a Pénzmúzeum mobilapplikációt. Az új applikáció célja kettős: egyrészt egy új csatornát biztosít a Pénzmúzeummal és a pénzügyekkel kapcsolatos tartalmak megjelenítésére, az interaktív múzeumi élmény növelésére; másrészt egy innovatív lehetőség az újszerű blokklánc alapú technológia gyakorlati tesztelésére, amely keretében az MNB egy dedikált NFT (Non-Fungible Token, azaz nem helyettesíthető token) kibocsátási és érme regisztrálási platformot hozott létre, ami világszinten is újdonságnak számít.

Az NFT-k (Non-Fungible Tokenek, azaz nem helyettesíthető tokenek) olyan digitális eszközök, amelyek egyediségét a blokklánc technológia biztosítja. A mobilapplikációban elérhető első NFT sorozat a forint bevezetésének 75. évfordulója alkalmából kibocsátott 5 forintos forgalmi érme hatféle emlékváltozata alapján készült NFT-ket tartalmazza. Ezeket az NFT-ket a felhasználók a pénzügyekkel, pénzzel, érmegyűjtéssel kapcsolatos kvízek megoldásával tudják megszerezni. A forint szó mind a hat betűjét tartalmazó NFT-k összegyűjtésével a felhasználók nyereményjátékon vehetnek részt, melyen különleges, fizikai érmeszetteket nyerhetnek.

Az új mobilapplikáció emellett arra is lehetőséget biztosít, hogy a jövőben bizonyos speciális, új kibocsátású gyűjtői érme termékeket azok megvásárlását követően a felhasználók az MNB privát blokkláncán regisztrálhassanak, a csomagolásukon található egyedi QR kódok segítségével. Az első ilyen, egyedi QR kóddal ellátott termék a Pénzmúzeum mobilapplikáció nyereményjátékában nyerhető meg a „Forint 75. születésnapja” NFT sorozat összegyűjtésével.

Múzeumok Éjszakája

Hatalmas érdeklődés mellett zajlott a Múzeumok Éjszakája a Pénzmúzeumban.

2022. június 29.
2 perc olvasás
Válogatott ritkaságok az MNB Bankjegy- és Éremgyűjteményéből 9. rész

Kevéssé közismert, hogy a Magyar Nemzeti Bank őrzi az ország második legnagyobb pénztörténeti gyűjteményét.

2022. június 27.
5 perc olvasás